Email Marketing Strategy & Management

What We Do

The single most valuable tool at your disposal insofar as capturing leads and turning customers you already have into clients who buy more from your brand is email marketing. Strategy and management are incredibly important - so those on your list want to open every email rather than ignore what your company sends, or even worse, mark your emails as spam.

Email marketing is probably the single most valuable source you have for customer retention and the creation of repeat clients.

Of course it can be used to capture leads that will eventually turn into full-fledged customers as well. For lead capturing it is likely also the single most valuable tool at your disposal.

Needless to say, email marketing is something your company should never overlook.

Social media marketing, content marketing strategy, and search engine optimization are extremely valuable tools for gaining attention and traction around your brand, but none of these compare to email marketing for fostering a relationship with both clients and potential clients of yours.

Yes, our email inboxes are cluttered these days. But how likely are you to pay attention to an email in your inbox versus a social media post? A lot more likely.

And creating emails your customers cannot resist opening is absolutely possible - you just need to have someone craft headlines and a reputation for your brand (that is the opposite of spam!) that keeps customers and would-be customers dying for more.


Meiliturundus on tõenäoliselt kõige väärtuslikum allikas, mis teil on klientide hoidmiseks ja korduvate klientide loomiseks.

Muidugi saab seda kasutada müügivihjete püüdmiseks, millest saavad lõpuks ka täieõiguslikud kliendid. Plii püüdmiseks on see tõenäoliselt ka kõige väärtuslikum teie käsutuses olev tööriist.

Ütlematagi selge, et meiliturundus on midagi, mida teie ettevõte ei tohiks kunagi kahe silma vahele jätta.

Sotsiaalmeedia turundus, sisuturunduse strateegia ja otsingumootoritele optimeerimine on äärmiselt väärtuslikud tööriistad teie kaubamärgile tähelepanu võitmiseks ja tõmbejõu saamiseks, kuid ükski neist pole võrreldav meiliturundusega, et edendada suhteid nii teie kui ka potentsiaalsete klientidega.

Jah, meie e-posti postkastid on tänapäeval segamini. Kuid kui tõenäoline on, et pöörate tähelepanu oma postkastis olevale meilile võrreldes sotsiaalmeedia postitusega? Palju tõenäolisem.

Ja e-kirjade loomine, mida teie kliendid ei suuda avada, on täiesti võimalik – teil on lihtsalt vaja, et keegi koostaks pealkirjad ja teie brändi maine (see on rämpsposti vastand!), mis hoiaks kliente ja potentsiaalseid kliente rohkema pärast suremas.

We're ready to start working with you, too. Reach out to and let’s get started!

Get in Touch